Український бізнес вдячний Уряду за прийняття ще в березні постанови № 314, якою було пролонговано дію документів дозвільного характеру на період воєнного стану, а також дозволено замість отримання окремих дозвільних документів подавати просто декларації про провадження господарської діяльності.
Норма закону
У Постанові Кабінету Міністрів України "Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану" від 18 березня 2022 р. № 314 передбачено, що через 3 місяці після завершення воєнного стану у бізнесу мають бути вже всі неотримані дозвільні документи, зокрема, Висновки держаної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Однак відсутність висновків, які, наприклад, є частиною технічної документації на мийні засоби, вже зараз трактується окремими спеціалістами як порушення вимог профільного технічного регламенту, що в перспективі може призвести до штрафів та непорозумінь в комунікаціях з державними органами під час перевірок. Адже як саме трактувати законодавство бізнес до кінця не розуміє, а відсутність конкретики, власне, і викликає занепокоєння.
Відповідно, деякі розповсюджувачі нехарчових товарів вже давно почали вимагати у виробників та імпортерів висновки та часто відмовляються без них надавати такі товари на ринок, тому питання отримання висновків від Держпродспоживслужби залишається для бізнесу надзвичайно актуальним.
Важливо
У травні Держпродспоживслужба оголосила про відновлення приймання заяв на видавання висновків.
Проте бізнес повідомляє про постійні та дуже тривалі (кілька місяців) затримки в отриманні висновків, що негативно впливає на нормальну реалізацію бізнес-процесів.
Ситуація ускладняється ще й тим, що у зв'язку з прийняттям Постанови Уряду № 165 строки видавання документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні зупинено.
Коментар експерта
У компаній фактично, з одного боку, немає можливості звернути увагу Держпродспоживслужби на недотримання ними законодавчо визначених строків видавання висновків, а з іншого боку, без відповідних документів бізнес не може продовжувати нормально працювати.
Тож Європейська бізнес-асоціація звернулась до Уряду з проханням розглянути можливість та зменшити граничний термін видавання висновків до 10 робочих днів.
Коментар експерта
Для бізнесу надзвичайно важливо не лише, щоб висновки видавались, а й щоб спростили процедуру підписання висновків, зробивши її максимально прозорою та контрольованою.