
Усі підприємства та організації харчової промисловості незалежно від характеру їх виробничої діяльності зобов’язані проводити для працівників інструктажі з охорони праці.
Норма закону
Відповідно до Наказу Держпраці «Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою» від 26.01.2005 № 15 (далі – Типовове положення), підприємство має організовувати для працівників під час прийняття на роботу та періодично певні типи інструктажів.
Типи інструктажів:
- інструктажі з охорони праці;
- інструктажі з надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків;
- інструктажі щодо правил поведінки та дій у разі виникнення аварій, пожеж і стихійних лих.
За характером і часом проведення можна виокремити певні типи інструктажів з питань охорони праці, далі – інструктажі.
Типи інструктажів з охорони праці:
- вступний;
- первинний;
- повторний;
- цільовий;
- позаплановий.
Проведення вступного інструктажу
Тип інструктажу |
Об’єкт інструктажу |
Особливості проведення |
Місце проведення |
Вступний інструктаж |
Усі працівники, яких приймають на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їхньої освіти, стажу роботи та посади |
Вступний інструктаж проводить спеціаліст служби охорони праці або інший фахівець відповідно до наказу (розпорядження) роботодавця, який в установленому Типовим положенням порядку пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці
|
Вступний інструктаж проводять у кабінеті охорони праці або у приміщенні, що спеціально для цього обладнано, з використанням сучасних технічних засобів навчання, навчальних та наочних посібників за програмою, розробленою службою охорони праці з урахуванням особливостей виробництва |
Працівники інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі або виконують інші роботи для підприємства |
|||
Учні та студенти, які прибули на підприємство для проходження трудового або професійного навчання |
|||
Екскурсанти під час екскурсії на підприємство |
Роботодавець затверджує програму та тривалість інструктажу.
Запис про проведення вступного інструктажу для осіб, яких приймають на роботу згідно з наказом (розпорядженням) роботодавця, здійснюють у Журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці, а також у наказі про прийняття працівника на роботу.
Журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці зберігає служба охорони праці або працівник, відповідальний за проведення вступного інструктажу.
Проведення первинного інструктажу
Тип інструктажу |
Об’єкт інструктажу |
Особливості проведення |
Місце проведення |
Первинний інструктаж |
Новоприйнятий працівник (постійно чи тимчасово) на підприємство або до фізичної особи, яка використовує найману працю |
Проводять з працівником до початку роботи безпосередньо на робочому місці
|
Робоче місце |
Працівник, якого переводять з одного структурного підрозділу підприємства до іншого |
|||
Працівник, який виконуватиме нову для нього роботу |
|||
Відряджений працівник іншого підприємства, який бере безпосередню участь у виробничому процесі на підприємстві |
|||
Учні, курсанти, слухачі та студенти навчальних закладів:
|
Первинний інструктаж на робочому місці проводять індивідуально або з групою осіб одного фаху відповідно до чинних на підприємстві інструкцій з охорони праці відповідно до виконуваних робіт.
Проведення повторного інструктажу
Повторний інструктаж проводять на робочому місці індивідуально або з групою працівників, які виконують однотипні роботи, за обсягом і змістом переліку питань первинного інструктажу.
Повторний інструктаж проводять у терміни, визначені нормативно-правовими актами з охорони праці, які діють у галузі, або роботодавцем (фізичною особою, яка використовує найману працю).
Коментар експерта
Повторний інструктаж проводять із урахуванням конкретних умов праці, але не рідше ніж:
- для робот підвищеної небезпеки – 1 раз на 3 міс.;
- для решти робіт – 1 раз на 6 міс.
Проведення позапланового інструктажу
Позаплановий інструктаж проводять із працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці. Можна виокремити певні умови проведення позапланового інструктажу.
Умови проведення позапланового інструктажу:
- введення в дію нових або переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці, а також внесення змін та доповнень до них;
- зміни технологічного процесу;
- заміна або модернізація устаткування, приладів та інструментів, вихідної сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;
- порушення працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що спричинили травмування, аварії, пожежі тощо;
- перерва у роботі виконавця робіт: для робіт підвищеної небезпеки – більш ніж на 30 календарних днів; для решти робіт – понад 60 календарних днів.
Позаплановий інструктаж із учнями, студентами, курсантами, слухачами проводять під час проведення трудового і професійного навчання у разі порушень ними вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що можуть спричинити або спричинили травмування, аварії, пожежі тощо.
Позаплановий інструктаж можна проводити індивідуально або з групою працівників одного фаху.
Важливо
Обсяг і зміст позапланового інструктажу визначають у кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили потребу його проведення.
Проведення цільового інструктажу
Цільовий інструктаж із працівниками проводять за певних умов.
Умови проведення цільового інструктажу:
- ліквідація аварії або стихійного лиха;
- проведення робіт, на які згідно з чинним законодавством оформлюють наряд-допуск, наказ або розпорядження.
Цільовий інструктаж проводять індивідуально або з групою працівників.
Обсяг і зміст цільового інструктажу визначають залежно від виду робіт, що виконуватимуться. Безпосередній керівник робіт (начальник структурного підрозділу, майстер) або фізична особа, яка використовує найману працю, проводить повторний, позаплановий і цільовий інструктажі.
Фахівець, який проводив інструктаж, здійснює запис про проведення первинного, повторного, позапланового та цільового інструктажів та їх допуск до роботи до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці. Сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою (за її наявності).
У разі виконання робіт, що потребують оформлення наряду-допуску, цільовий інструктаж реєструють у цьому наряді-допуску, а в журналі реєстрації інструктажів – не обов’язково.
Коментар експерта
Роботодавець затверджує перелік професій та посад працівників, яких звільняють від повторного інструктажу. До цього переліку можна довавати працівників, участь у виробничому процесі яких не пов’язана з безпосереднім обслуговуванням об’єктів, машин, механізмів, устаткування; засто- суванням приладів та інструментів, збереженням або переробленням сировини, матеріалів тощо.
Тематику та порядок проведення інструктажів з питань охорони праці для учнів, курсантів, слухачів, студентів під час трудового і професійного навчання у навчальних закладах визначають згідно з чинними нормативно-правовими актами в галузі освіти.
Організація навчання та вимоги до персоналу
Усі працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи проходять на підприємстві навчання, інструктаж з питань охорони праці, пожежної безпеки, надання першої домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, про правила поведінки та дій при виникненні аварій.
Під час укладання трудового договору власник повинен проінформувати працівника під розписку про умови праці на підприємстві, наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих факторів, які ще не усунуті, можливих наслідків їх впливу на здоров’я, повідомити про права на пільги і компенсацію за працю в таких умовах.
Власник зобов’язаний власним коштом організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі згідно зі спільним Наказом МОЗ та Держпраці «Про затвердження Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі» (ДНАОП 0.03-8.06-94) від 23.09.1994 № 263/121, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року, згідно з Наказом МОЗ «Про затвердження порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» від 21.05.2007 № 246.
Посадові особи і спеціалісти, інші працівники підприємств, а також приватні особи, які зайняті проектуванням, виготовленням, монтажем, налагоджуванням,ремонтом, реконструкцією, діагностуванням та експлуатацією об’єктів проходять спеціальне навчання та перевірку знань чинних нормативно-правових актів з охорони праці.
Перевірка знань з охорони праці
Первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі завершують перевіркою знань. Особа, яка проводила інструктаж, перевіряє набуті навички безпечних методів праці за допомогою усного опитування або технічних засобів.
Важливо
У разі незадовільних результатів перевірки знань, умінь і навичок щодо безпечного виконання робіт після первинного, повторного чи позапланового інструктажів протягом 10 днів додатково прово- дять інструктаж і повторну перевірку знань.
У разі незадовільних результатах перевірки знань після цільового інструктажу не надають допуск до виконання робіт.
Повторно перевіряти знання при цьому не дозволено.
Працівники, зайняті на роботах, пов’язаних із підвищеною небезпекою, повинні проходити спеціальні навчання і щонайменше один раз на рік перевірку знань відповідних нормативних актів з охорони праці.
Члени комісії по перевірці знань з питань охорони праці складають перелік питань з перевірки знань з охорони праці, зважаючи на специфіку виробництва. Cлужба охорони праці узгоджує, а керівник підприємства затверджує цей перелік.
Особи, яких приймають на роботу, пов’язану з підвищеною пожежною небезпекою, попередньо, до початку самостійного виконання робіт, повинні пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум). Працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, один раз на рік проходять перевірку щодо знання відповідних нормативних актів з пожежної безпеки.
Важливо
Програми навчання з питань пожежної безпеки узгоджують із органами державного пожежного нагляду.
Керівник підприємства відповідає за організацію навчання і перевірку знань з охорони праці та пожежної безпеки на підприємстві, в структурних підрозділах (цеху, дільниці, лабораторії, майстерні тощо) відповідальні – керівники цих підрозділів.
Cлужба охорони праці або працівники, на яких керівником підприємства покладено такі обов’язки, контролюють навчання й періодичність перевірки знань з питань охорони праці.
Важливо
Заборонено допускати осіб віком до вісімнадцяти років до робіт, передбачених Переліком важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких не дозволено застосувувати працю неповнолітніх.
Заборонено залучати жінок до робіт, передбачених Переліком важких робіт і робіт з шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких не дозволено застосовувати працю жінок.
Заборонено залучати жінок до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми згідно з наказом МОЗ «Про затвердження Граничних норм підіймання і переміщення важких речей жінками» від 10.12.1993 № 241.
Заборонено допускати до роботи осіб, які у встановленому порядку не пройшли навчання, інструктаж та перевірку знань з питань охорони праці та пожежної безпеки.