Чим відрізняється паспорт якості товару від паспорта товару?

У щоденному житті кожний з нас є покупцем (споживачем) певних товарів. Важливим чинником під час обрання товарів стає їхня якість, що, власне, і є сукупністю властивостей та характеристик, які додають певному товару здатність задовольняти обумовлені або передбачувані потреби покупця. При цьому ми звертаємо увагу на наявність якогось документа, який надавав би нам ці відомості.
Це може бути:
- паспорт якості товару;
- паспорт товару;
- сертифікат якості;
- сертифікат відповідності тощо.
На перший погляд, ці поняття можуть здатись однаковими за значенням. Проте кожний термін має конкретне значення та є дещо відмінним один від одного.
Насамперед розберемось, яким чином визначають значення цих понять інтернет-ресурси.
Визначення терміна
Паспорт якості товару – це технічний документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості продукції виробника, отримані в результаті випробувань, та інформацію про їхню відповідність вимогам нормативних документів. Паспорт якості видається виробником. Додатково він може містити відмітку про проходження перевірки відділом з контролю якості підприємства виробника на відповідність фактичних параметрів, отриманих в результаті випробувань, чинним нормативним документам (ДСТУ чи ТУ У).
Паспорт товару – це технічний документ, в якому містяться основні технічні та експлуатаційні характеристики продукції. Паспорт товару містить числові характеристики якості товару, отримані за підсумками випробувань. Видається цей документ також виробником товару.
Сертифікат якості – це документ, складений у певній формі відповідно до чинного законодавства, щоб підтвердити відповідність виробленого ним товару вимогам, які висуваються до якості такого товару. В Україні цей термін використовують замість сертифіката відповідності, що є неправильним тлумаченням поняття, яке вводить багатьох в оману.
Сертифікат відповідності – це юридичний документ, що виданий для підтвердження того, що продукція, система якості та система управління якістю відповідає встановленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного чинним законодавством, у відповідній області виготовлення товару. Зазвичай відомості щодо товару та вимоги до його якості зазначаються в нормативних документах та/або визначені певним законодавством в частині сертифікації цього виду товару.
Важливо зазначити деякі юридичні аспекти вживання цих термінів в законодавстві України.
Відповідно до Розділу II статті 6 Закону України «Про захист прав споживачів» продавець на вимогу споживача зобов’язаний надати йому документи, які підтверджують належну якість продукції. Чіткого визначення, які це документи, законодавство не регламентує і не конкретизує. До того ж покупець не бере участі у визначенні умов договору про якість товару, а приймає ті, які заявлені продавцем, і у випадку прийняття цих умов вони стають договірними.
Для підтвердження якості товару продавець може надати будь-який документ, в якому вказані основні споживчі показники якості та/або нормативні документи зі стандартизації (ДСТУ чи ТУ У).
Ця інформація міститься:
- на етикетці або ярлику, що прикріплюються до товару, де вказується документ зі стандартизації, артикул, фасон, колір, розмір, правила догляду тощо;
- на самому товарі чи його пакуванні, де вказується нормативний документ зі стандартизації, дата виготовлення, строк придатності, правила користування чи зберігання тощо.
Тобто у цьому випадку з огляду на тлумачення термінів «паспорт якості товару» та «паспорт товару» доречно надавати саме ці документи.
Варто зазначити, що в контексті вживання понять «сертифікат якості» та «сертифікат відповідності» доречно згадати про наявність певних вимог в частині тендерної документації.
Важливо
У ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» є вимога надавати інформацію про необхідні технічні, якісні, кількісні характеристики товару (предмета закупівлі), зокрема відповідну технічну специфікацію, та інформацію про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність товару (предмета закупівлі) встановленим вимогам у тендерній документації.
Саме в цьому контексті якість окремих видів товару посвідчується відповідними документами, які підтверджуються свідоцтвом та/або сертифікатом відповідності чи сертифікатом якості, чинність яких регулюються законодавчими нормами та видаються відповідними державними органами.
Коментар експерта
Схожість зазначених термінів полягає в тому, що всі вони призначені для задоволення інтересів споживачів в частині якості товару.
Відтак можна стверджувати, що поняття «паспорт якості товару» та «паспорт товару» є абсолютно тотожними поняттями, тобто за своєю сутністю й зовнішніми ознаками та виявом ці поняття подібні за значенням. При цьому поняття «сертифікат якості» та «сертифікат відповідності» вживаються в дещо іншому значенні та є суто юридичними термінами, що належать правовій площині.