Чи повинен оператор ринку, який має державну реєстрацію потужностей на обіг кормів, оформлювати окремо державну реєстрацію потужностей на зберігання сировини та готової продукції на адреси складів, які він для цього орендує? Якщо так, чи повинна бути інспекція місця зберігання сировини та готової продукції працівниками Держпродспоживслужби перед видачею державної реєстрації потужностей?

Чи повинен оператор ринку, якщо він має державну реєстрацію потужностей на обіг кормів, оформлювати окрему державну реєстрацію потужностей на зберіганні сировини та готової продукції на адреси складів, які він для цього орендує? Якщо так, чи повинна бути інспекція місця зберігання сировини та готової продукції працівниками Держпродспоживслужби перед видачею державної реєстрації потужностей?
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон):
потужності – споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів;
обіг – реалізація та/або зберігання об'єктів санітарних заходів для цілей реалізації, включаючи пропонування до реалізації та/або іншої форми передачі, реалізації, розповсюдження або будь-яку іншу форму передачі незалежно від її здійснення на платній чи безоплатній основі. Дії, пов'язані з направленням на переробку (зміну призначеного використання), вилучення та/або відкликання, та/або утилізацію об'єктів санітарних заходів, не вважаються обігом.
Важливо
Державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу. Державна реєстрація потужностей здійснюється територіальними органами Держпродспоживслужби шляхом внесення відповідної інформації до реєстру на безоплатній основі. Потужностям у реєстрі присвоюється особистий реєстраційний номер.
Своєю чергою, для виробництва та зберігання харчових продуктів тваринного походження підприємству потрібно отримати експлуатаційний дозвіл.
Таким чином, оператору ринку, який здійснює обіг кормів (у т.ч. зберіганні сировини та готової продукції), відповідно до ст. 25 Закону необхідно пройти процедуру державної реєстрації потужностей оператора ринку та отримати особистий реєстраційний номер.
Також, згідно з п. 3 Розділу І Порядку державної реєстрації потужностей, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 15.02.2024 № 431 (далі – Наказ № 431), державній реєстрації підлягає кожна окрема потужність оператора ринку.
Коментар експерта
Отже, окремі потужності зі зберігання сировини та готової продукції розташовані за адресами складів, що орендуються для таких цілей, також підлягають окремій державній реєстрації.
При подачі відповідної заяви рекомендую, як приклад, у розділі «Заплановані види діяльності» (за п. 8 Заяви державної реєстрації потужностей – Додатку до Наказу) у пункті 1.8 «Інший вид первинного виробництва (зазначити)» в стовпчику 2 вписати «зберігання сировини та/або готової продукції»), напроти якого необхідно проставити відповідну відмітку («+» або «V»). А у п. 9. «Перелік харчових продуктів, виробництво та/або обіг яких планується здійснювати» позначити («+» або «V») п. 2 «Продукція рослинного походження (перероблена, частково перероблена або неперероблена)». Остаточне рішення щодо правильності заповнення приймає оператор потужності.
Адміністративне провадження у справі про державну реєстрацію потужності розпочинається з дня отримання заяви територіальним органом Держпродспоживслужби та здійснюється відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» та з врахуванням особливостей Закону. У разі подання заяви в паперовій формі державна реєстрація потужності здійснюється територіальним органом Держпродспоживслужби протягом 10 календарних днів після отримання заяви (п. 1, 2 розділу ІІІ Наказу № 431).
У разі подання заяви засобами Порталу Дія (за наявності технічної можливості) або через інші електронні інформаційні ресурси територіального органу Держпродспоживслужби державна реєстрація потужності здійснюється автоматично в режимі реального часу, шляхом внесення передбаченої пунктом 6 цього розділу інформації до Реєстру. При цьому внесення інформації про державну реєстрацію потужності до Реєстру здійснюється програмними засобами Реєстру на підставі даних про перевірку відомостей, зазначених операторами ринку в заяві. Перевірка достовірності відомостей проводиться на підставі даних, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії Порталу Дія (за наявності технічної можливості) або інших інформаційних ресурсів територіального органу Держпродспоживслужби з іншими електронними інформаційними ресурсами, зокрема з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. У разі подання заяви в електронній формі повідомлення про державну реєстрацію потужності із зазначенням її особистого номера або про відмову в державній реєстрації надсилається автоматично за допомогою засобів Порталу Дія (за наявності технічної можливості) або інших інформаційних ресурсів територіального органу Держпродспоживслужби шляхом направлення в особистий кабінет, на електронну адресу або інші засоби зв'язку обрані оператором ринку у заяві (п. 3 розділу ІІІ Наказу № 431).
Коментар експерта
Отже, інспекція місця зберігання сировини та готової продукції працівниками Держпродспоживслужби перед видачею державної реєстрації потужності згідно із Законом та Наказом № 431 не передбачена. Державна реєстрація потужності здійснюється на основі інформації, зазначеної у заяві. Якщо заява подана у паперовій формі, то рішення приймається протягом 10 днів; у разі подання заяви в електронній формі державна реєстрація потужності здійснюється автоматично в режимі реального часу.
Крім цього, оператор ринку має право розпочати експлуатацію потужності за принципом мовчазної згоди, якщо протягом 15 робочих днів після подання ним заяви територіальний орган Держпродспоживслужби не прийняв рішення про відмову у державній реєстрації потужності або не надав копії такого рішення оператору ринку (п. 12 розділу ІІІ Наказу № 431).
Звертаю увагу, якщо за результатами здійснення заходу державного контролю виявлено незареєстровану потужність, обов'язковість державної реєстрації якої встановлено Законом, та отримано інформацію, достатню для її державної реєстрації, територіальний орган Держпродспоживслужби здійснює державну реєстрацію такої потужності з власної ініціативи, про що повідомляє оператора ринку в порядку, визначеному пунктом 2 розділу ІІІ (п. 5 розділу ІІІ Наказу № 431).