Який глікемічний індекс готової локшини з додаванням спецій або без них? Як можна встановити глікемічний індекс у страві?
Визначення терміна
Глікемічний індекс (ГІ) – це показник, який визначає, наскільки швидко будь-яка їжа, що містить вуглеводи, може підвищити рівень цукру в крові.
При цукровому діабеті рекомендовано вживати продукти з низьким та середнім глікемічним індексом, оскільки вони поступово підвищують рівень цукру в крові, запобігаючи різким коливанням, на відміну від продуктів з високим ГІ. Класифікація продуктів згідно з АДА (Американська діабетична асоціація ):
низький ГІ: 55 або менше;
середній ГІ: 56–69;
високий ГІ: 70 або більше.
Довідники за продуктами можна знайти на сайті АДА.
Також довідкову інформацію можна знайти за посиланням.
Практика
Окрім ГІ, треба розраховувати глікемічне навантаження. Наприклад, у 100 грамах сухої гречки міститься 72 грами вуглеводів. Тобто при вживанні гречаної каші, приготованої зі 100 г сухої гречки, ми отримаємо 72 г вуглеводів. Вуглеводи в організмі людини ферменти розщеплюють до глюкози, яка всмоктується в кров у кишківнику. ГІ гречки дорівнює 45. Це означає, що вживання гречаної каші, приготованої зі 100 г сухої гречки, призведе до такої ж зміни цукру в крові в наступні дві години, як вживання 72 х 0,45 = 32,4 г чистої глюкози. За допомогою такого розрахунку визначають глікемічне навантаження (ГН).
Якщо конкретно по локшині швидкого приготування, то розрахунок матиме приблизно такий вигляд:
ГІ=52 (низький рівень), але оскільки вуглеводів високий вміст (приблизно 57), то ГН=29,6, що є високим рівнем навантаження.